• Partnerzy Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej

www.pcez.pl

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej
im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku

O nas z Grecji

sob., 26/10/2019 - 12:24

Sobota, 05.10.2019r.
Tego dnia pojechaliśmy do miasteczka Litochoro, gdzie po krótkim spacerze dotarliśmy do pięknego kanionu który ciągnął się wzdłuż rzeki Enipeas. Następnie autokarem wyruszyliśmy w drogę do schroniska Stavos, znajdującego się na masywie Olimpu. Na miejscu próbowaliśmy pysznej herbaty i tsipouro. Podziwialismy widoki - góry i morze.
6.10.2019r. w niedzielę byliśmy na wycieczce na Meteory. Po drodze zajechaliśmy do Kościół świętej Pareskiewi nad rzeką Pinios w Dolinie Tempe.Legenda głosi, że dolina powstała po kłótni braci Zeusa i Posejdona. Zeus cisnął grom, który głęboko przeorał góry, zaś Posejdon uderzył w ziemię trójzębem i wypłynęła woda. U stóp Meteorów w kalambackiej wytwórni ikon bizantyjskich uczestniczyliśmy w wykładzie o pisaniu ikon. Punktem docelowym wycieczki był
Klasztor Warłama, grecki monastyr wchodzący w skład zespołu klasztorów w Meteorach.Współczesne budynki pochodzą z początku XVI wieku.Główna świątynia klasztorna pod wezwaniem Wszystkich Świętych została zbudowana w 1548. Meteory w 1989 roku zostały pisane na Liste światową dziedzictwa UNESCO. Jest tu 7 klasztorów, w tym 6 oddanych do zwiedzania.
https://www.facebook.com/pcez.swidnik/